Morihei Ueshiba urodził się 14 grudnia 1883 roku w Japonii w rodzinie wielodzietnej. Jego ojciec Yoroku był bogatym właścicielem ziemskim pochodzącym z rodziny samurajów, który służył miastu Tanabe jako członek Rady Miejskiej. Matka Yuki Itokawa związana była ze znaną rodziną posiadaczy ziemskich. Morei miał jeszcze cztery siostry; trzy starsze i jedną młodszą. Był chuderlawym dzieckiem więc dla wzmocnienia wykonywał niekonwencjonalne ćwiczenia fizyczne polegające na noszeniu na plecach chorych lub starszych pielgrzymów do położonego w górach sanktuarium, oddalonego 80 km od Tanabe. Szkoły w których się uczył to: świątynia buddyjska Jizodera, liceum, którego jednak nie ukończył a także szkoła rachunkowości, dzięki której mógł podjąć pracę w biurze podatkowym. Następnie wyjechał do Tokio aby nabyć praktykę w handlu owocem czego było otwarcie sklepu. W Tokio także zaczął zdobywać doświadczenie w tradycyjnym jujutsu i kenjutsu. Niedługo potem zachorował na beri-beri i ponownie wrócił do Tanabe, gdzie poślubił Hatsu Itokawa, z którą miał jedną córkę i trzech synów; niestety dwóch starszych z powodu choroby bardzo szybko zmarło.
W okresie wojny rosyjsko-japońskiej Morihei wstąpił do wojska, jednak dzięki interwencji ojca walczył z dala od frontu służąc w policji wojskowej. W czasie służby wojskowej uczył się walki mieczem, kijem i lncą.
Kolejne lata spędził w Tanabe, gdzie prowadził gospodarstwo i udzielał się społecznie. Uczył się także u Kiyoichi Takagi (9 dan Kodokan judo) oraz u Nakai Masakatsu (jujutsu). W 1912 roku Morihei razem z rodziną oraz dużą grupą innych rodzin udał się na wyspę Hakkaido i założył tam miasto Shirataki. W ciągu siedmiu lat, które spędził w Shirataki uprawiał ziemię, służył w radzie miasta i przyczyniał sie do rozwoju regionu. Tam też spotkał wybitnego nauczyciela Daito Ryu jujutsu – Sokaku Takeda, który podróżował po Japonii i toczył liczne zwycięskie pojedynki oraz prowadził syminaria. Zauroczony Morihei przez miesiąc uczył się Daito Ryu a póżniej w każdej wolnej chwili ćwiczył u Tekady, czego następstwem było otwarcie przez Morihei własnego dojo. Do powstania dojo przyczynił się także ojciec Morihei, który chciał pomóc synowi. W 1920 roku Morihej przechodzi osobisty dramat, najpierw umiera jego ojciec a potem dwaj synowie. Po tej tragedii jako człowiek mocno uduchowiony zamieszkuje w Ayabe , gdzie spędził 8 lat ucząc sztuk wa.lki i uprawiając rolę. W 1925 roku odwołując się do manifestacji siły duchowej bez walki pokonuje oficera marynarki, przeżywając połączenie Ciała i Ducha oraz całkowitej jedności Wszechświata i Jednostki.
Uświadomił sobie też, iż są to zasady na których zbudował filozofię aikido. Zmienił więc nazwę swojego stylu z aiki-bujutsu (sztuka walki aiki) na aiki-budo (droga walki aiki). W 1930 r. twórca judo – Jigoro Kano określił ten styl jako „idealne budo” a Morihei osiągał coraz większą popularność. W 1942 przeniósł się do Iwama, gdzie postawił Świątynię Aiki i Aiki Dojo. Następnie w latach 50-tych podróżował po Japonii i dawał liczne pokazy. W 1968 r. dopada Morihei ciężka choroba – rak wątroby i choć była możliwość operacji, on jej odmówił.
Zmarł w szpitalu 26 kwietnia 1969 roku a Jego ostatnie słowa brzmiały: ” Aikido należy do wszystkich „.
Autor: Kacper Janik
Bibliografia:
- http://www.budojo.pl/index.php/czytelnia/3-morihei-ueshiba
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Morihei_Ueshiba